MZ-ŠPORT

NAJVIAC SLOVENSKÉHO ŠPORTU

MZ-PRODUCTION





koťátko





BLUEBOARD

IP ADRESA

IP

HEADLINES

Nový panel

FILM

Oscar 2011 - udeľovanie najprestížnejších filmových cien.

Rovnako ako každý rok, aj tento rok nám akademici pripravili nejaké to prekvapenie. Tento rok je v znamení obrovského neúspechu Naozajstné guráže, ktorá nepremenila ani jednu z desiatich nominácií a podobne dopadlo aj 127 hodín (šesť nominácií).

 O prvé miesto sa delí so štyrmi premeneným nomináciami, vrátane najlepšieho filmu Kráľova reč (po minuloročnej nominácii Colin Firth konečne uspel) a Nolanův Počiatok (vymetená technické kategórie). V tesnom závese sa s tromi soškami drží The Social Network a dve ceny si odniesli Fighter (Melissa Leo a Christian Bale) a Alenka v ríši divov (výprava, kostýmy). Za zmienku určite stojí dvojnásobný úspech Toy Story 3 (ktoré animované "trojke" sa to kedy podarilo). Za určitý úspech sa dá považovať aj premenené jediná nominácie pre vlkolaka (masky). A nakoniec je tu jeden Oskar pre Čiernu labuť (favorizovaná Natalie Portman). Medzi zahraničnými filmami uspel dánsky Lepší svet.


Najlepší film roka
Kráľova reč
127 hodín
Čierna labuť
Decká sú v pohode
Fighter
Naozajstná guráž
Počiatok
The Social Network
Toy Story 3: Príbeh hračiek
Winter's Bone

Najlepší herec v hlavnej úlohe
Colin Firth (Kráľova reč)
Javier Bardem (Biutiful)
Jeff Bridges (Naozajstná guráž)
Jesse Eisenberg (The Social Network)
James Franco (127 hodín)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe
Natalie Portman (Čierna labuť)
Annette Bening (Decká sú v pohode)
Nicole Kidman (Rabbit Hole)
Jennifer Lawrence (Winter's Bone)
Michelle Williams (Blue Valentine)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Christian Bale (Fighter)
John Hawkes (Winter's Bone)
Jeremy Renner (The Town)
Mark Ruffalo (Decká sú v pohode)
Geoffrey Rush (Kráľova reč)

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
Melissa Leo (Fighter)
Amy Adams (Fighter)
Helena Bonham Carter (Kráľova reč)
Hailey Steinfeldu (Naozajstná guráž)
Jacki Weaver (Kráľovstvo zverstiev)

Najlepšia réžia
Tom Hooper (Kráľova reč)
Darren Aronofsky (Čierna labuť)
Ethan Coen, Joel Coen (Naozajstná guráž)
David Fincher (The Social Network)
David O. Russell (Fighter)

Najlepší originálny scenár
Kráľova reč (David Seidler)
Ďalší rok (Mike Leigh)
Decká sú v pohode (Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg)
Fighter (Scott Silver, Paul Tamas, Eric Johnson)
Počiatok (Christopher Nolan)

Najlepší adaptovaný scenár
The Social Network (Aaron Sorkin)
127 hodín (Danny Boyle, Simon Beaufoy)
Naozajstná guráž (Joel Coen, Ethan Coen)
Toy Story 3: Príbeh hračiek (Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich)
Winter's Bone (Debra Graník, Anne Rosellini)

Najlepšia kamera
Počiatok (Wally Pfister)
Čierna labuť (Matthew Libatique)
Kráľova reč (Danny Cohen)
Naozajstná guráž (Roger Deakins)
The Social Network (Jeff Cronenweth)

Najlepší strih
The Social Network (Kirk Baxter, Angus Wall)
127 hodín (Jon Harris)
Čierna labuť (Andrew Weisblum)
Fighter (Pamela Martin)
Kráľova reč (Tariq Anwar)

Najlepšia výprava
Alenka v ríši divov (Robert Stromberg, Karen O'Hara)
Harry Potter a Dary smrti - časť 1 (Stuart Craig, Stephenie McMillan)
Kráľova reč (Eve Stewart, Judy Farr)
Naozajstná guráž (Jess Gonchor, Nancy Haigh)
Počiatok (Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat)

Najlepšie kostýmy
Alenka v ríši divov (Colleen Atwood)
Io sono l'amore (Antonella Cannarozzi)
Kráľova reč (Jenny Beavan)
Naozajstná guráž (Mary Zophres)
The Tempest (Sandy Powell)

Najlepšie Makeup
Vlkolak (Rick Baker, Dave Else)
Barney's Version (Adrien Morot)
Útek zo Sibíri (Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng)

Najlepšia hudba
The Social Network (Trent Reznor, Atticus Ross)
127 hodín (A. R. Rahman)
Ako vycvičiť draka (John Powell)
Kráľova reč (Alexandre Desplat)
Počiatok (Hans Zimmer)

Najlepšiu pieseň
Toy Story 3: Príbeh hračiek ("We Belong Together") (Randy Newman)
127 hodín ("If I Rise") (AR Rahman, Rollo Armstrong, Dido)
Country Strong ("Coming Home") (Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges)
Na vlásku ("I See the Light") (Alan Menken, Glenn Slater)

Najlepšie mix zvuku
Počiatok (Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novický)
Kráľova reč (Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley)
Naozajstná guráž (Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland)
Salt (Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell)
The Social Network (Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten)

Najlepší strih zvuku
Počiatok (Richard King)
Naozajstná guráž (Skip Lievsay, Craig Berkey)
Toy Story 3: Príbeh hračiek (Tom Myers, Michael Silvers)
TRON: Legacy 3D (Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teaguem)
Unstoppable (Mark P. Stoeckinger)

Najlepšie vizuálne efekty
Počiatok (Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin)
Alenka v ríši divov (Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips)
Harry Potter a Dary smrti - časť 1 (Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi)
Iron Man 2 (Janek Sirrs, Ben Snow, GED Wright, Daniel sudičky)
Život po živote (Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell)

Najlepší animovaný film
Toy Story 3: Príbeh hračiek (Lee Unkrich)
Iluzionista (Sylvain CHOMETTE)
Ako vycvičiť draka (Dean DeBlois, Chris Sanders)

Najlepší cudzojazyčný film
Lepší svet (Susanne Bier) - Dánsko
Biutiful (Alejandro González Iñárritu) - Mexiko
Hors-la-loi (Rachid Bouchareb) - Alžírsko
Incendies (Denis Villeneuve) - Kanada
Kynodontas (Giorgos Lanthimos) - Grécko

Najlepší celovečerný dokument
Inside Job (Charles Ferguson)
Exit Through the Gift Shop (Banksy)
GasLand (Josh Fox)
Restrepo (Tim Hetherington, Sebastian Jünger)
Waste Land (Lucy Walker)

Najlepšie krátkometrážny dokument
Strangers No More (Karen Goodman, Kirk Simon)
Killing in the Name (Jed Rothstein)
Poster Girl (Sara Nesson)
Sun Come Up (Jennifer Redfearn)
The Warriors of Qiugang (Ruby Yang)

Najlepší krátkometrážny animovaný film
The Lost Thing (Andrew Ruhemann, Shaun Tan)
Deň & Noc (Teddy Newton)
The Gruffalo (Max Lang, Jacob Schuh)
Let's Pollute (Geefwee Boedoe)
Madagascar, karnety de voyage (Bastien Dubois)

Najlepší krátkometrážny hraný film
God of Love (Luke Matheny)
The Confession (Tanel Toom)
The Crush (Michael Creagh)
Na Wewe (Ivan Goldschmidt)
Wish 143 (Ian Barnes)

Žádné komentáře